anglia 1966 vb világbajnok videó1966. Eltelt ötven év.

Az angol labdarúgó válogatott eddigi történetének legnagyobb sikerére, az EB kezdete előtt a megnyert hazai rendezésű világbajnokságra emlékszünk meg jó néhány archív kép és remekbe szabott videó segítségével.

Anglia 1966. július 11-én kezdte meg a szereplését a vb-n a Wembley-ben, 87.000 néző előtt, Zsolt István játékvezetése mellett. Az ellenfél Uruguay volt, az eredmény 0:0.

Az első meccs előtt:

anglia 1966 vb világbajnok videó

Innentől felfelé ment az út, a második meccsen Mexikó következett. 1966. július 16-án már 92.000-en a szentélyben, két gól a közép-amerikaiak hálójában, semmi Banksében. Egy a legendás Bobby Charlton bombájából, majd még egy a friss bajnok Roger Hunttól, közelről lőtte be a kapustól hozzá kerülő labdát.

Az utolsó, a Franciaország elleni csoportmeccsre 98.000 szurkoló verődött össze a Wembley-ben 1966. július 20-án. Újabb sima 2:0, az előző meccsen is betaláló Roger Hunt nagy napja.

Mezek a '60-as évekből:

A negyeddöntőket egyszerre, július 23-án 15:00 órai kezdettel tartották. Az ellenfél Argentína volt. A csapat továbbra sem mozdult ki a Wembley-ből, most 90.000-en váltottak jegyet.

Ez a meccs is alapot adott a későbbi angol-argentin rivalizálásnak. Az aregentinok csapatkapitánya, Antonio Rattín 'érdekes' kiállítása (a német bíró az elmondások szerint azért zavarta le a pályáról, mert 'csúnyán nézett rá') után Geoff Hurst (ez volt az első gólja a három oroszlános mezben) fejesével (az argentinok lest reklamáltak) 1:0 lett a végeredmény.

Az elődöntő.

Természetesen London, Wembley. 95.000 szurkoló, az ellenfél az Eusebioval felálló Portugália.

A vezetést Bobby Charlton szerezte meg Pereira rossz kifutása után a 30. percben, majd a 80. percben ő duplázott 80. percben, a 2:1-es végeredményt Eusebio állította be egy kezezés után megítélt büntetőből.

Ramsay mester a későbbi gólkirály Eusebio nyakába akasztotta Nobby Stiles-t, aki nem hagyott a portugál klasszisnak sok levegőt, ez a húzás döntőt ért.

Anglia - Németország, a döntő.

1966. július 30-án rendezték a vb döntőjét, 98.000-en látogattak ki a Wembley-be, hogy megtekintsék a világbajnokságok történetének legvitatottabb mérkőzését.

A döntő napján már egész Anglia a győzelemről beszélt, de nem volt egy egyszerű menet.

Hivatalosan a nyugat-németek voltak a pályaválasztók, ők játszottak fehérben, az angolok pirosban.

A németek szerezték meg a vezetést Helmut Haller góljával a 12. percben, a 18. percben Geoff Hurst egy fejessel egalizált, a szünetig maradt az 1:1.

Az újabb angol gólra a 78. percig kellett várni, egy német védelmi hibát kihasználva Martin Peters talált be, de nem volt vége. A 89. percben Wolfgang Weber egyenlített (az angolok kezezést reklamáltak), jöhetett a hosszabbítás.

De ez Angliáé volt. A 101. percben Hurst félfordulatból a lécre küldte a labdát, hogy onnan hová érkezett meg... A  bíró, a svájci Gottfried Dienst nem látta mi is történt valójában, a partjelzője a szovjet Tofik Bahramov szerint viszont bent volt. 3:2.

Hogy ne ez a máig vitatott gól döntsön, Hurst tett, meglőtte saját maga harmadik, Anglia negyedik gólját. Tizenötről nagyon bevágta.